Festiwal we Wrocławiu

Rezerwacje przyjmujemy od 16 maja br.

Pobierz KARNET LITERACKI 2022

Festiwal Ojce i Dziatki we Wrocławiu jest organizowany przez Fundację Czas Dzieci w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Działania 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” Programu Kultura z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

Działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama, ul. Bolesława Krzywoustego 286, Wrocław/Psie Pole
Wiek: 8+

Dzieci tworzą własne plakaty Festiwalu Ojce i Dziatki pod okiem dr Katarzyny Stanny.

Tradycją Festiwalu stały się plakaty klasyków ilustracji. W ten sposób wyrażamy naszą ideę równowagi pomiędzy fascynującymi trendami, a szacunkiem dla klasyki oraz wiarę w to, że dzieła sztuki nie mają metryki, a te prawdziwe się nie starzeją.

Z okazji inauguracji pragniemy zaprosić dzieci do pracy twórczej – ich własnej interpretacji tego, jak one wyobrażają sobie plakat, który mógłby promować Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.

Interpretacje stworzone przez dzieci będę wyeksponowane w oddziałach biblioteki, by dodatkowo zachęcać do uczestnictwa w wydarzeniach festiwalowych.

Planowana obecność ambasadorki festiwalu, Pani Teresy Wilbik, została odwołana ze względu na zły stan zdrowia.

Zarezerwuj

Miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama, ul. Bolesława Krzywoustego 286, Wrocław/Psie Pole
Wiek: 8+
Gość specjalny: dr Katarzyna Stanny

Znakomita sztuka żyje w naszych sercach, szczególnie ta, którą pamiętamy z książek lat dziecięcych. Do prac Teresy Wilbik wracają z sentymentem także rodzice, a nawet dziadkowie. A gdyby tak sztuka ambasadorki Festiwalu ożyła naprawdę? Gdyby wyszła nie tylko z kart książek, ale z regałów i na zewnętrznej ścianie biblioteki urządziła prawdziwe widowisko?

Tego wieczoru obrazy Teresy Wilbik zatańczą w barwnym kolażu stworzonym przez artystów Intermediateki. Multumedialnemu pokazowi w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz towarzyszyć będzie muzyka zespołu Dukt. Elektronicznym kompozycjom Erwina Jeneralczyka i Filipa Czaji akompaniować będzie skrzypek - Jakub Tadeusz Kubicki.

Zarezerwuj

Miejsce: MBP Wrocław, Filia 29, ul. Reja 1
Wiek: 7+

Młodzi Detektywi!

Zastanawialiście się kiedyś, jak rozwiązuje się zagadki kryminalne? Czy bylibyście w tym dobrzy? Z pewnością sprawdzaliście to wiele razy czytając emocjonujące i tajemnicze opowieści!

Odwróćmy jednak pytanie. Czy zastanawialiście się, jak tworzy się zagadki kryminalne i skąd czerpać na nie pomysły? O to właśnie zapytamy naszego gościa, autora jednej z najsłynniejszych serii kryminalnych dla młodych czytelników, którego twórczość z pewnością znają także rodzice – Jørna Liera Horsta.

Drogi Rodzicu!

Zagadki kryminalne to nie tylko fascynujące opowieści, które bez reszty pochłaniają Twoje pociechy! Tego rodzaju historie rozwijają też umiejętności twórczego myślenia, kojarzenia faktów oraz dedukcji. Dodatkowo seria „Operacja” znakomicie sprawdzi się jako początek przygody z samodzielnym czytaniem.

Dzięki dużym literom i świetnym ilustracjom najmłodsi chętnie będą sięgać po kolejne tomy przygód detektywistycznego rodzeństwa oraz ich psa!

Zarezerwuj

Autorzy:

    Miejsce: MBP Wrocław, Filia 29, ul. Reja 1
    Wiek: 7+

    Na spotkaniu z norweską ilustratorką Kristin Roskifte poznamy fragmenty jej niezwykłej książki obrazkowej „Wszyscy się liczą” i przyjrzymy się ludziom. Tym w książce i tym wokół nas. Zastanowimy się, o czym myślą, co czują i co właśnie przeżywają, odkryjemy ich duże i małe sekrety. Porozmawiamy o tym, że każdy jest inny, każdy ma własną, wyjątkową historię i nikt nie jest ważniejszy od innych – i że każdy jest częścią naszego wspólnego świata.
    A potem ruszymy do kreatywnej zabawy!

    Zarezerwuj

    Miejsce: MBP Wrocław Biblioteka Grafit przy ul. Namysłowskiej 8
    Wiek: 7+

    Młody Esteto!

    Czy w Twoim mieście jest wiele parków i przestrzeni idealnych na spacer? Czy reklamy na billboardach atakują Cię na każdym kroku? To ważne pytania w kontekście tego, czy miasto jest stworzone dla jego mieszkańców.

    Na naszym spotkaniu wraz z Przemysławem Liputem postaramy się właśnie takie miasto stworzyć i zastanowić się, czy da się gdzieś na mapie Polski takie odszukać!

    Drogi Rodzicu!

    Zaraź swoje dziecko ideą ekologii! Pokażmy, że wszyscy mamy wpływ na to, co znajduje się wokół nas! Przemysław Liput w nowatorski sposób prezentuje jak zadbać o nasze środowisko – nie tylko to przyrodnicze!

    Buduje w najmłodszych poczucie estetyki i odpowiedzialności za nasze otoczenie. Sam warsztat rozwija także umiejętności kreatywnego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej.

    Zarezerwuj

    Gra Kierunek Północ powstała na podstawie cyklu komiksów Malin Falch "Światła Północy". Jeśli jesteście gotowi na przygodę, spotkajmy się w filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu (ul. Jesienna 22) w sobotę 4 czerwca o godzinie 10:00. Wraz z bohaterką komiksów, Sonją poznamy czarodziejskie stworzenia, które zamieszkują Dolinę Trolli, odkryjemy nordycką mitologię i będziemy się dobrze bawić. Dzięki naszej wyobraźni Park Południowy stanie się daleką Północą, a prześwitujące przez gałęzie
    drzew słońce — zorzą polarną.

    Do udziału w grze zapraszamy drużyny składające się z przynajmniej jednej osoby dorosłej i przynajmniej jednego dziecka. Aby zagrać, trzeba tylko mieć telefon lub tablet z zainstalowaną aplikacją ActionTrack (dostępną bezpłatnie w Google Play i AppStore), włączonym internetem i lokalizacją. Gra potrwa około dwóch godzin, podczas których będziemy chodzić po chodnikach i po parku, pamiętajcie o wygodnych butach, wodzie i osłonie przed słońcem. Po grze zapraszamy na spotkanie z autorką Malin Falch, w którego czasie podamy wyniki gry i rozdamy nagrody. A plansze komiksowe, które będzie można zobaczyć w filii nr 44 MBP, pozwolą nam dłużej pozostać na Północy.

    Zarezerwuj

    Miejsce: MBP Wrocław, Filia nr 44,Powstańców Śląskich 210
    Wiek: 8+

    Poszukiwaczu Przygód!

    „Światła północy” to piękna i chwytająca za serce podróż do świata skandynawskich mitów, legend i baśni. Główna bohaterka, marząca o wielkiej przygodzie, bez wahania przekroczyła wrota między światami. Chcesz dowiedzieć się, jakie były kulisy powstania bestsellerowego komiksu, jak masz pomysł na tworzyć postaci, z którymi łatwo się zaprzyjaźnić? A może sam znakomity komiks?

    Drogi Rodzicu!

    Malin Falch pod fabułą ukryła piękną lekcję życia. Opowiada o obowiązujących normach, indywidualizmie, tajemnicy i zaufaniu. Podejmowanie kolejnych wyzwań dotyczy każdego młodego człowieka. O wiele łatwiej szukać w sobie odwagi, gdy ma się przy sobie przyjaciół.
    Jak w pełnej magii, smoków i wikingów książce zmieściły się tak ważne wartości? To już magia użyta przez autorkę.

    Zarezerwuj

    Miejsce: MBP Wrocław, Filia nr 44,Powstańców Śląskich 210
    Wiek: 8+

    Wielbicielu komiksów!

    Sonia jest odważna i żądna przygód. Gdy tylko trafia się okazja, przekracza wrota światów. Jeśli i Ty masz w sobie tyle odwagi, a dodatkowo posiadasz bogatą wyobraźnię i lubisz mieć wpływ na opowiadaną historię, zapraszamy na warsztaty komiksowe, sam zdecydujesz, jak skończy się ta przygoda i zostaniesz najprawdziwszym autorem komiksu.

    Zarezerwuj

    Miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama, ul. Bolesława Krzywoustego 286, Wrocław/Psie Pole
    Wiek: 4+

    Przepraszam, odbiło mi się. I tu, i tam, i jeszcze o, tutaj także. Co jeśli z rzeczy, które znajdziemy w kuchni, stworzymy stemple i nam się... odbiją? Na serwecie? Może nie każda plama jest do sprania, może właśnie stworzymy nowy wzór na czystym obrusie, własny i wyjątkowy? „Przepraszam, odbiło mi się” to rodzinna zabawa plastyczna, w której poznajemy najprostsze metody drukarskie. Przyczynek do dalszych twórczych poszukiwań z pogranicza kuchni i grafiki.

    Zarezerwuj

    Miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama ul. Bolesława Krzywoustego 286, Wrocław/Psie Pole
    Wiek: 4+

    Na warsztaty zapraszamy również dzieci (4+), które nie znają języka polskiego, ale za to porozumiewają się w języku angielskim. Warsztaty mogą być prowadzone jednocześnie w obu językach.

    Zapraszamy dzieci oraz całe rodziny na warsztaty gier podwórkowych ze świata, które poprowadzi edukatorka Fundacji Go’n’Act. Wierzymy, że wspólne poznawanie gier i zabaw z różnych kręgów kulturowych jest najlepszym sposobem na poznanie różnorodności i bogactwa kultur innych regionów świata. Czy znacie lepszy sposób na wzajemne poznanie się niż wspólna zabawa?

    Razem zagramy w Kurczątka rodem z Kazachstanu, irakijskie Da’abul czy Pierścienie z Ekwadoru. Do zobaczenia!

    Udział jest BEZPŁATNY, ale obowiązują zapisy!
    warsztaty.miedzykulturowe@gmail.com
    W mailu prosimy podać godzinę wybranych warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

    Міжкультурні ігри просто неба/майстер-класи рухливих ігор зі світу разом з Фондом Go’n’Act

    Відкриті майстер-класи просто неба 13:00 – 16:00. Запрошуємо дітей (4+), які не знають польської, але спілкуються англійською. Майстер-класи можуть проводитись одночасно обидвома мовами.

    Запрошуємо дітей та цілі сім'ї взяти участь у майстер-класах рухливих ігор з усього світу просто неба, які проводитиме вихователька Фонду Go’n’Act. Ми віримо, що спільна гра в ігри з різних культурних середовищ - це найкращий спосіб пізнати різноманітність та багатство культур інших регіонів світу. Чи знаєте ви кращий спосіб пізнати одне одного, ніж веселитися разом?

    Разом зіграємо в „Курча” родом з Казахстану, в іракський „Даабул” або „Кільця” з Еквадору. До зустрічі!

    Участь БЕЗПЛАТНА, але реєстрація є обов'язковою! warsztaty.miedzykulturowe@gmail.com

    Miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama, ul. Bolesława Krzywoustego 286, Wrocław/Psie Pole
    Wiek: 6+

    Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 6+, wraz z rodzicem/opiekunem/-ką. Udział jest BEZPŁATNY, ale obowiązują zapisy!
    warsztaty.miedzykulturowe@gmail.com
    W mailu prosimy podać godzinę wybranych warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

    Na te warsztaty zapraszamy również dzieci, które nie znają języka polskiego, ale za to porozumiewają się w języku ukraińskim. Warsztaty mogą być prowadzone jednocześnie w obu językach.

    Zapraszamy na rodzinne, wegetariańskie warsztaty kulinarne! Wybierzemy się w kulinarną podróż do Ukrainy, by odkryć nowe, a czasem zaskakujące smaki! Wspólnie przygotujemy smakołyki, a później zasiądziemy razem do stołu. Wierzymy, że poprzez jedzenie można opowiadać historie i dzielić się swoimi doświadczeniami. Właśnie dlatego to spotkanie będzie czymś wyjątkowym.

    Warsztaty poprowadzi Pani, która pochodzi z Ukrainy, a na co dzień mieszka we Wrocławiu.

    Сімейні міжкультурні кулінарні майстер-класи

    Два заняття майстер-класів готування української кухні: 10:30 – 13:30 та 16:00 – 18:30. Запрошуємо дітей віком від 6+ з батьками/опікуном/-ою. Участь БЕЗПЛАТНА, але реєстрація є обов'язковою! warsztaty.miedzykulturowe@gmail.com

    Просимо про вказання обраного часу в електронному листі. Кількість місць обмежена – вирішує порядок заявок. Запрошуємо також дітей, які не знають польської, але спілкуються українською. Майстер-класи можуть проводитися одночасно обидвома мовами.

    Запрошуємо на сімейні, вегетаріанські кулінарні майстер-класи! Вирушимо в кулінарну мандрівку Україною, щоб пізнати нові, а навіть дивовижні смаки! Спільно приготуємо смаколики, а потім разом сядемо до столу. Віримо, що завдяки їжі можна розповідати історії та ділитися досвідом. Тому ця зустріч буде чимось особливим.

    Заняття проводитиме пані … родом з України, проживає у Вроцлаві довший час.

    Miejsce: Księgarnio-kawiarnia Cocofli, ul. Pawła Włodkowica 9
    Wiek: b.o.

    Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

    Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana i gromadząca tłumy akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

    Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

    Młody Poszukiwaczu Przygód!

    Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!

    Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu “Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2022 r.

    Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, sala kinowa
    Wiek: 7 +

    Młody Odkrywco!

    Czy wiesz, że świat nie zawsze pełen był elektroniki? Telewizory były jedynie czarno-białe, tablety i komórki nie istniały, a o komputerach wiedzieli tylko nieliczni? Wyobraź sobie funkcjonowanie w czasach, o których mówimy. Czy życie mogło być łatwiejsze, czy wręcz odwrotnie?

    Opinie są podzielone, jedno jest jednak pewne: zawsze znalazło się coś do roboty, a także było mnóstwo problemów do rozwiązania. Przyjdź na nasze spotkanie – poznaj „Felcię” i jej wspaniałego twórcę, który nieco o tych „zamierzchłych” czasach Ci opowie.

    Drogi Rodzicu!

    Zastanawiasz się czasem, jak wyjaśnić dziecku, iż wirtualna rzeczywistość nie jest światem który istniał zawsze? Że problemy, z którymi borykaliśmy się w dzieciństwie, zdecydowanie różniły się od tych, które napotykają na swojej drodze współczesne dzieci? Nie były jednak mniej ważne – po prostu – inne.

    Zapraszamy na magiczne spotkanie, dzięki któremu przeniesiecie się nieco w czasie – do krainy zupełnie innych obyczajów, ale jakże podobnych – dzieci.

    Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu “Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2022 r.

    Zarezerwuj

    Miejsce: MBP Wrocław, Filia nr 12, DWORZEC, ul. Piłsudskiego 105
    Wiek: 9+

    Młody Obserwatorze Wydarzeń!

    W ostatnim czasie z pewnością zadajesz sobie wiele pytań i musiałeś mierzyć się z wieloma sytuacjami, z którymi do tej pory nie miałeś do czynienia. Czy wiedziałeś, jak się zachować? Jak reagować w pewnych sytuacjach?

    XXI wiek wciąż na nowo wymaga od nas dostosowywania się do trudnych sytuacji, w których nie zawsze czujemy się komfortowo. Ważne jest, aby w tym dopasowywaniu pamiętać o innych i nigdy nikogo nie pomijać.

    Przyjdź na spotkanie, na którym być może rozwiejemy kilka Twoich wątpliwości i znajdziemy odpowiedź na wiele pytań. Zastanowimy się także nad tymi, przy których odpowiedź nie zawsze jest oczywista.

    Drogi Rodzicu!

    Rozmowy z najmłodszymi na trudne tematy nigdy nie należą do ulubionych zajęć. Nie wolno jednak ich lekceważyć. Dziecko, które nie dostanie odpowiedzi od Ciebie, poszuka jej w innym, nie zawsze wiarygodnym miejscu. Zwłaszcza w czasach pełnych dezinformacji!

    Zapraszamy na niesamowite spotkanie, dzięki któremu najmłodsi uzyskają wiele odpowiedzi na pytania, które mogą ich dręczyć od dłuższego czasu. Zastanowimy się też, czym jest empatia i zrozumienie i dlaczego dziś nie wolno o nich zapominać.

    Zarezerwuj

    Miejsce: MBP Wrocław Filia nr 7, ul. Suwalska 11
    Wiek: 10 +

    Młody Człowieku!

    Jesteś przekonany, że jesteś za duży na bajki? Znakomicie, bo to dokładnie tak, jak główny bohater powieści Agnieszki Dąbrowskiej. Co więcej, mamy tu na myśli nie tylko bajki w ścisłym znaczeniu tego słowa, a po prostu drobne kłamstwa dorosłych, przemilczenia, wszystko to, oczywiście, w dobrej wierze, bo przecież dziecko nie wszystko zrozumie… A jednak rozumiesz znacznie więcej, niż im się wydaje, prawda?

    Na spotkaniu porozmawiamy o tym, co ważne: przyjaźni, rodzinie, wspólnych przyjemnościach, ale i wspólnym strachu. O tym, że czasem najważniejsza jest czyjaś obecność i że turniej gier komputerowych to też może być poważna i ważna sprawa.

    Drogi Rodzicu!

    Książka Agnieszki Dąbrowskiej jest przełomowa, bo jednocześnie dotyka wielu bardzo ważnych kwestii bliskich młodszej młodzieży, w tym także świata gier komputerowych. Pokazuje na przykładach konsekwencje zachowań, skomplikowane relacje, uwarunkowania i problemy społeczne. Eksponuje pułapki emocji i oczekiwań, a także wpływ dobry i zły na tych, których kochamy najbardziej. Prezentuje życie z blaskami i cieniami. Mówi prawdę, a jednocześnie jest subtelna i nienachalna, napisana z dużą empatią i szacunkiem dla młodego człowieka.

    Zarezerwuj

    Miejsce: Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2
    Wiek: b.o.

    Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

    Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana i gromadząca tłumy akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

    Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

    Młody Poszukiwaczu Przygód!

    Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!

    Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu “Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2022 r.

    Miejsce: MBP Wrocław, Mediateka, Plac Teatralny 5
    Wiek: 7+

    Prezentacja instalacji artystycznej „Drzewo opowieści”. Finalny efekt powstał na skutek połączenia poszczególnych elementów stworzonych podczas pracy warsztatowej wielu dzieci. Synkretyczne przenikanie wielu sztuk (plastyki, muzyki i filmu) niesie ze sobą ważne przesłanie, którym zechciałby się z nami podzielić zaproszone do projektu młode Osoby.
    Finałowe warsztaty odbędą się w oparciu o stworzone „Drzewo opowieści”. Zaprosimy uczestników do podzielenia się własnym przesłaniem i kreatywnością. Jako narzędzia i katalizator wyzwalający twórcze podkłady posłużą nam nowoczesne technologie: elektroniczne przetwarzanie dźwięków i robotyka.

    Pomysł i realizacja: Małgorzata Karpicka i Mateusz Ryczek

    Zarezerwuj

    Ilustratorka
    Autorka komiksów
    Autor Ilustrator
    Autorka Ilustratorka
    Szczegóły Festiwalu
    error

    Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

    YouTube
    YouTube
    Instagram