Czwartek
 • 29 września 2022 17:00 - 18:15
  Warsztat inauguracyjny z ukraińską ilustratorką Khrystyną Łukaszczuk

  Wiek: 5+
  Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1, Młode CSK, Poziom 0

  Warsztat plastyczny na podstawie pięknej obrazkowej opowieści, która uwrażliwia młodego czytelnika na wartości takie jak przyjaźń i budowanie relacji.

  Zarezerwuj

  Wydarzenie jest współorganizowane z Instytutem Książki, finansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Mała książka - Wielki człowiek".

 • 29 września 2022 17:00 - 18:15
  Warsztat inauguracyjny z mistrzem Polskiej Szkoły Ilustracji - Józefem Wilkoniem

  Wiek: 10+
  Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1, Mała Kieszeń Sceny, poziom +1

  Chyba każdy z nas choć raz zmartwił się z powodu plamy. Czy to na ubraniu, czy na obrusie. Musimy wam zdradzić, że Józef Wilkoń plamy uwielbia! Pozwala im tańczyć na papierze, łączyć się i mieszać. Dorośli nazwali tę sztukę taszyzmem, ale nie musicie zapamiętywać tego słowa. Wystarczy, że spróbujecie sami. Czy możecie sobie wyobrazić, że z takich przypadkowych plam powstają przepiękne pawie??

  Zarezerwuj

  Wydarzenie jest współorganizowane z Instytutem Książki, finansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Mała książka - Wielki człowiek".

 • 29 września 2022 18:30 - 19:00
  Wernisaż wystawy polsko-ukraińskiej „Czytanie relacji” z udziałem artystów oraz kuratorek z obu krajów

  Wiek: 6+
  Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1, Galeria wystaw czasowych, poziom +1

  Wernisaż wystawy polsko-ukraińskiej „Czytanie Relacji” z udziałem artystów oraz kuratorek z obu krajów (Agnieszki Karp-Szymańskiej - dyrektor Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki i Larysy Luhovej - Dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci. Wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy, członka honorowego Polskiego Związku Bibliotek).

  Zarezerwuj

  Wydarzenie jest współorganizowane z Instytutem Książki, finansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Mała książka - Wielki człowiek".

Piątek
 • 30 września 2022 11:00 - 12:00
  Tajemnicze wille, ukryty skarb i wielkie przyjaźnie - spotkanie z Małgorzatą Kur, autorką książki “Tajemnica francuskiej willi”

  Wiek: 8+
  Miejsce: MBP w Lublinie, Biblio ul. Szaserów 13

  Książka, która zainspirowała nas do spotkania mówi o sile przyjaźni, poszukiwaniach skarbu i wpływie historii na próbę ratowania starej rodzinnej posiadłości. Julka i Franek spędzają wakacje na francuskim wybrzeżu Dinard. Obydwoje uwielbiają piękną willę, w której mieszka ich ukochana babcia. Dzieciaki dowiedziały się, że ich babcia ma niemałe problemy finansowe, przez które nie jest możliwe dalsze utrzymywanie domu. Rodzeństwo postanawia zrobić wszystko, żeby nie trzeba było sprzedawać willi. Podczas poszukiwań sposoby na spłatę długu, Julka i Franek poznają Florenece, która podobnie jak oni, spędza wakacje we Francji. Wspólnie odkrywają, że kilka nadmorskich willi łączy wspólna, intrygująca, przeszłość… Tymczasem, w 1927 roku grupa nastolatków spędza wakacje w letnich rezydencjach rodziców. Przyjaciele szykują się do wyprawy, w czasie której chcą znaleźć skarb mogący uratować jedną z rodzin przed bankructwem. Czy to, co znajdą w jaskini pomoże Jaki wpływ na losy Julki, Franka i Florance ma grypa przyjaciół sprzed lat? Jakie sekrety wyjdą na jaw podczas rozwiązywania tej zagadki? Co przed laty znaleźli młodzi poszukiwacze w tajemniczej jaskini? Jak skończą się te wakacje dla rodziny Julki i Franka?

  Zarezerwuj

 • 30 września 2022 17:00 - 20:00
  Ostry Dyżur Literacki w księgarni Między Słowami

  Wiek: b.o.
  Miejsce: Księgarnia Między Słowami, ul. Rybna 4

  Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

  Ostry Dyżur Literacki to akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

  Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

  Młody Poszukiwaczu Przygód!

  Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!

  Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2022 r.

  WSTĘP BEZPŁATNY! Zapisy nie są wymagane.

 • 30 września 2022 17:30 - 19:00
  Nie tylko wianki, ale i cuda…- warsztaty z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską

  Wiek: 6+
  Współorganizator: Dom Słów
  Miejsce: Wojewódzki Ośrodek Kultury, ul. Dolna Panny Marii 3, Sala na 1 piętrze

  Na warsztatach wokół BAŚNI POLSKICH zrobimy z dziećmi bajkowe, papierowe kukiełki. Powstaną piękne królewny, czarownice, groźne smoki, dzielni rycerze i co tylko fantazja nam podpowie.

  Zarezerwuj

Sobota
 • 1 października 2022 10:00 - 10:40
  Pan Poeta Show

  Wiek: 3+
  Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie , pl. Teatralny 1, Młode CSK, poziom 0

  Jak mówi sam Pan Poeta, dzieciństwo powinno być ”woow” i takie też są jego warsztaty! Na każde Show zabiera ponad dwieście rekwizytów do kreatywnych zabaw. Okulary, przebrania, baloniki, pacynki, a nawet morze! Jak można zabrać morze nad morze? Otóż to możliwe! Dzięki tym i innym zabiegom dzieci są zaangażowane w bajkę, lepiej pamiętają jej treść i zapominają o smartfonach, tabletach i innych internetach.

  Zarezerwuj

 • 1 października 2022 11:00 - 12:15
  Jajko niespodzianka, czyli spotkanie z “Jaszczurunią” i Martą Guśniowską z elementami warsztatu aktorskiego

  Wiek: 7+
  Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1, Kino CSK, poziom -1

  Kiedy pan i pani Kaczka decydują się adoptować jajo, nie spodziewają się żadnych problemów. A jednak. Junior, który wykluwa się z jaja, zupełnie nie przypomina rodziców. Jest… krokodylem.
  Któregoś dnia Junior orientuje się, że zupełnie nie jest podobny do państwa Kaczek i postanawia odszukać swoich prawdziwych rodziców. Towarzyszy mu napotkana po drodze Jaszczurunia.
  Wszystkie książki Marty Guśniowskiej są mądre i wzruszające. Ta opowiada o potędze marzeń i poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi.

  Dzieci będą mogły wcielić się w głównych bohaterów i rozśmieszyć do łez swoich opiekunów.

  Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Wilga

  Zarezerwuj

 • 1 października 2022 13:00 - 14:20
  Wędrówka Nabu - warsztat z ilustratorką Joanną Rusinek

  Wiek: 7+
  Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1, Mała Kieszeń Sceny, poziom +1

  Dla dziecka nie ma nic ważniejszego niż dom. Właściwie nie tylko dla dziecka. Dla każdego z nas. Czy potrafimy sobie wyobrazić sytuację, w której musimy opuścić dom? Bohaterka książki jest bardzo odważną dziewczynką. Podejmuje wyzwanie, wyrusza w długą podróż.
  Podczas artystycznego warsztatu dzieci odbędą część podróży wraz z Nabu, same zdecydują, jak będzie ona przebiegać, z jakimi wyzwaniami się zmierzy. Warsztat w szczególny sposób rozwijaja wyobraźnie i empatię ale także wrażliwość artystyczną dzieci.

  Zarezerwuj

Niedziela
 • 2 października 2022 10:00 - 13:00
  Przekaźnik książkowy w Lublinie

  Wiek: 3+
  Miejsce: MBP w Lublinie, Biblio ul. Szaserów 13

  Zalegają Wam na półkach stare kryminały? A może Wasze dziecko wyrosło już z książek obrazkowych? Nadszedł czas na powakacyjne porządki w biblioteczkach! Biblioteka Multimedialna Biblio na Szaserów 13 w Lublinie oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki zapraszają na przekaźnik książkowy!

  Jeśli macie książki, których już nie potrzebujecie, które zostały już przez was przeczytane i jesteście pewni, że już do nich nie wrócicie, to zapraszamy do Biblioteki Multimedialnej Biblio na Szaserów 13 w Lublinie.
  Książki możecie wymienić nie tylko na te przyniesione przez innych czytelników, ale również na nowości, które z radością wam przekażemy. Obowiązuje limit wymienianych książek, których maksymalna liczba to 15 sztuk. Książki wydane przed rokiem 1995 wymienić można jedynie na inne książki wydane przed rokiem
  1995; książki wydane po roku 1995 wymienić można na dowolne dostępne pozycje znajdujące się na wymianie. Będziemy mieć też specjalny sektor z literaturą dziecięcą. Wymiana jest bezgotówkowa, a wartością dodaną jest ekologiczny aspekt akcji.

  UWAGA! Należy przynosić jedynie książki, które nie są zniszczone. Organizatorzy nie przyjmują podręczników szkolnych i akademickich, broszur i dodatków do gazet, poradników, atlasów itp. – skupiamy się na beletrystyce i książkach dziecięcych.

  WSTĘP BEZPŁATNY! Zapisy nie są wymagane.

 • 2 października 2022 11:00 - 13:00
  Koronkowa Robota - Detektywistyczna rodzinna gra terenowa z udziałem Grzegorza Kasdepke

  Wiek: 6+
  Miejsce: MBP w Lublinie, Biblio ul. Szaserów 13

  Kto przeczytał ostatnią detektywistyczną książkę Grzegorza Kasdepke, nie zdziwi się, że mowa o koronkach. Dla reszty niech fabuła będzie niespodzianką. Opowie o niej sam autor, ale by się z nim spotkać, musicie podjąć wyzwanie!

  Nie musicie znać książki, by wziąć udział w grze. Wierzymy jednak, że tak Was zaintrygujemy, że popędzicie do biblioteki jeszcze przed festiwalem.

  Zdradzimy Wam tyle, że przyjdzie Wam się zmierzyć z przebiegłymi bandytami, złodziejami i wandalami, którzy by zatrzeć ślady zniszczyli mapę, ukryli wartościowe dzieło sztuki i zaszyli się w najczarniejszej dziurze.

  Na szczęście wpadła w nasze ręce zaszyfrowana wiadomość… Gdzie prowadzi trop i co ma z tym wspólnego koronka?

  Zarezerwuj

 • 2 października 2022 11:30 - 14:00
  Ostry Dyżur Literacki w Biblio

  Wiek: b.o.
  Miejsce: MBP w Lublinie, Biblio ul. Szaserów 13

  Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

  Ostry Dyżur Literacki to akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

  Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

  Młody Poszukiwaczu Przygód!

  Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!

  WSTĘP BEZPŁATNY! Zapisy nie są wymagane.

 • 2 października 2022 16:00 - 19:00
  Ostry dyżur literacki w Księgarni CSK


  Wiek: b.o.
  Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1,Sklepik Kulturalny CSK, poziom 0

  Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

  Ostry Dyżur Literacki to akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

  Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

  Młody Poszukiwaczu Przygód!

  Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!

  Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2022 r.

  WSTĘP BEZPŁATNY! Zapisy nie są wymagane.

 • 2 października 2022 16:00 - 17:30
  Finał Festiwalu - „Kiedy byłam mała, kiedy byłem mały” – spotkanie-wyzwanie z Joanną Olech i Grzegorzem Kasdepke

  Wiek: 7+
  Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Kino CSK, poziom -1

  Dwóch tak znakomitych autorów dla dzieci w jednym miejscu nie spotyka się często!

  Ogromnie cieszymy się, że możemy zaprosić Was na wyjątkowe spotkanie, które – mamy nadzieję – stanie się pretekstem do międzypokoleniowych wspomnień i odkrywania rodzinnych historii. Inspiracją dla nas były książki z serii „Kiedy byłam mała, kiedy byłem mały”, w których znani autorzy sięgają do wspomnień swojego dzieciństwa.

  Grzegorz Kasdepke i Joanna Olech na spotkaniach z czytelnikami zwykle odpowiadają na wiele okropnie trudnych pytań dotyczących swoich książek, ale my tym razem zapytamy ich, jakimi byli dziećmi!!! Czy zawsze odrabiali zadania, czy brudzili ubrania i jakie lubili słodycze?

  Uważacie, że to za proste pytania? Świetnie. Mamy dla Was wyzwanie: wymyślcie najtrudniejsze, najśmieszniejsze i najdłuższe pytanie! Prześlijcie je do nas na adres biuro@czasdzieci.pl :), a potem trzymajcie się mocno za brzuchy, by nie pękły ze śmiechu. Może być bardzo, ale to bardzo zabawnie!

  Zarezerwuj

Wystawy:
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram