Khrystyna Łukaszczuk

Khrystyna Łukaszczuk to lwowska artystka i pisarka, architektka, blogerka, ilustratorka, której twórczość od 2014 roku jest ściśle związana ze światem literatury dziecięcej. Urodziła się w 1972 roku we Lwowie. Ukończyła dziecięcą szkołę plastyczną wraz z liceum ogólnokształcącym. Studiowała we Lwowskiej Szkole Sztuk Stosowanych im I. Trusha (specjalizacja ceramiki artystycznej). Styl artystki jest jednym z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych we współczesnej ilustracji ukraińskiej książki dla dzieci.

Jest laureatką konkursu „Koronacja Słowa” na powieści, scenariusze i dramaty w latach 2008, 2009, 2010, 2012; zwyciężczynią tradycyjnego corocznego konkursu im. Olesa Honchara magazynu „Borysten-2015” (Dniepropietrowsk) – na wysoce artystyczne prace mające na celu duchową i patriotyczną edukację dzieci i młodzieży.

Zadebiutowała w literaturze dziecięcej książkami „Opowieść o Majdanie” (2014) i „Tajemniczy obiad” (2015). Stworzyła wspaniałe ilustracje do książek: „Takie ciekawe życie” Iryny Tsylyk, „W Królestwie Lwa” Ljubowa Widuta i „Szczęście Króliczka” Larisy Nitsoi (2015). W 2018 roku ukazały się dwie biograficzne książki artystyczne: „Mykoła Lemyk” i „Mychajło Soroka” – o tytułowych bohaterach zmagań wyzwoleńczych, gdzie fabułę w równym stopniu buduje zarówno tekst, jak i projekt plastyczny.

Udostępnij informację o Gościu
Informacje o gościu
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram