Okręt Muzeum ORP Błyskawica

Szczególną rolę w procesie upowszechniania tradycji i dziejów oręża polskiego na morzu zajmuje ORP Błyskawica, który jest wspaniałą i nieocenioną szkołą patriotycznego oraz morskiego wychowania.

Błyskawica poza rolą okrętu – muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. W tym miejscu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu „Polski Morskiej”.

Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera więc niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu.

ORP Błyskawica, będąca dziś bezcenną pamiątką narodową została w 1987 r., w 50-lecie służby pod biało – czerwoną banderą, uhonorowana Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Jest to jedyne tego typu tak wysokie wyróżnienie okrętu w historii Marynarki Wojennej RP. Znajdująca się na pokładzie okrętu ekspozycja oraz odpowiednio przygotowany sposób zwiedzania stanowią doskonałą ilustrację budownictwa okrętowego, a także warunków życia i służby na morzu. Wystawa historyczna zaś daje czytelny i zwięzły, choć skromny przekaz dziejów Marynarki Wojennej RP na przestrzeni jej 85 lat istnienia. Skromny, gdyż znajduje się na powierzchni tylko 170 m² i jest jedynym miejscem „pod dachem”, gdzie można prezentować zbiory Muzeum MW na terenie Gdyni.

 

Informacje o Miejscu
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram