Wystawa „Mała książka – wielka sztuka”. Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej z książki „Mama, tata i ja! Hop-la-la!”


Gdzie i kiedy:

LUBLIN – 01.10 – 3.11.2022 MBP w Lublinie,  Filia 27 Bioteka, Aleje Racławickie 22


Książki otwierają dziecko na świat i piękno. Poruszają jego serce wspaniałymi opowieściami czytanymi ciepłym i pełnym miłości głosem najbliższych, uwrażliwiają na melodię i znaczenie języka, ale też na piękno ilustracji, bez których książki dla najmłodszych nie mogłyby istnieć! A nie jedna z nich to najprawdziwsze dzieło sztuki, które na równi z tekstem przemawia do dziecka, przyciąga jego uwagę i rozbudza wyobraźnię. Dzięki książkom dzieci już od najmłodszych lat obcują ze sztuką, mają ją na wyciągnięcie ręki, także w domowym zaciszu. Częste czytanie w gronie najbliższych oraz zachwyt nad kunsztem książkowych ilustracji zakorzenia dziecko – we wspólnocie rodzinnej i w kulturze.

Prezentowane na wystawie ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej pochodzą z książki „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, którą w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek” otrzymują rodzice noworodków na oddziałach położniczych w szpitalach w całej Polsce. Projekt jest realizowany od 2017 r. przez Instytut Książki, aby przypominać rodzicom, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać dziecku i że książki mają niezwykle ważny wpływ na jego rozwój. Książka jest antologią wierszy zarówno współczesnych, jak i klasycznych twórców dziecięcych: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Józefa Czechowicza. Ich poezja ma przybliżać dziecku, już od pierwszych miesięcy jego życia, piękno melodii i rytmu języka, a rodziców zapraszać w podróż z małą nutką nostalgii – do wspomnień z ich własnego dzieciństwa. A wszystko po to, by podczas wspólnego czytania i przeżywania mogła wzmacniać się więź między rodzicami a dzieckiem.

Przepiękne, zachwycające bogactwem i intensywnością barw ilustracje stworzyła wybitna ilustratorka – Elżbieta Wasiuczyńska. Namalowane przez nią obrazy mają pomagać małemu czytelnikowi w codziennym odkrywaniu świata, zrozumieniu tego, co jest tuż obok – rodziny, domu, przyrody – w sposób bliski i przystępny, a jednocześnie niebanalny. Dobrze zaprojektowane i pięknie zilustrowane książki są bowiem zaproszeniem nie tylko w świat czytanych opowieści, ale też prawdziwej sztuki, pozwalają dziecku obcować z nią od najmłodszych lat i rozwijają jego wrażliwość. 

Elżbieta Wasiuczyńska (1966) – malarka, graficzka, ilustratorka książek dla dzieci. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziałach malarstwa i grafiki. Współpracuje z wydawnictwami i czasopismami dziecięcymi. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie w konkursie Pro Bolonia 2001 za ilustracje do opowiadań „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka.

Kampania społeczna Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. W ramach kampanii rocznie blisko milion dzieci – noworodków, przedszkolaków, pierwszoklasistów – otrzymuje wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na: www.wielki-czlowiek.pl

error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram