Rezerwacje przyjmujemy od 4 maja br.

POBIERZ Karnet Literacki 2022

Miejsce: Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie (PKiN)
Wiek: 3+
Prowadzenie: Emka Kowalska - dziennikarka, blogerka, mama Olafa i Iwa

Zapraszamy na niezapomniane spotkanie z wyjątkową autorką - Barbarą Gawryluk. Porozmawiamy o książce „Zdalna babcia”, która pokazuje, że jeśli chcemy być blisko i bardzo kogoś kochamy, to nie liczą się odległość, granice i zakazy.

Podczas spotkania dzieci przekonają się na własne oczy, że dzięki najnowszym zdobyczom technologii można zachować ciepłe relacje i podtrzymać więź z tymi, których kochamy!

Zapisy dla grup przedszkolnych: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Stoisko Norwegii nr 117 (Sala Marmurowa)
Wiek: 9+

Czy na pewno znasz wszystkich mieszkańców lasu? Gdzie żyje sowosójka, a gdzie sowosójkosowa? Wiesz, co jest przysmakiem rekina rzodkiewkowego?

Czy spotkałeś już najbardziej krwiożerczą odmianę komara – Komarusa Drakulusa?
Jeśli nie boisz się wybrać na poszukiwania tych leśnych stworzeń, to zapraszamy na warsztaty z autorem i ilustratorem książek o Lisku i Prosiaczku z niezakręconym ogonkiem (m. in. “Bieg z zagadkami”, “Sprej na komary”) – Bjørnem F. Rørvikiem i Perem Dybvigiem. Stworzymy galerię osobliwych mieszkańców lasu.

Spotkanie organizowane we współpracy z NORLA i Wydawnictwem Druganoga.

Na spotkanie obowiązują zapisy - rejestracja dla szkół: rejestracja@historiaikultura.pl

Wydarzenie w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza

Świat zmienia się na naszych oczach, a wciąż nadciągające informacje nie tylko wymagają skrupulatnej weryfikacji, ale także sporej odporności psychicznej.
Jak czuje się w tych czasach dziecko, co robi z niepokojem i na jakie pytania szuka odpowiedzi? Czy książka po raz kolejny przyjdzie z pomocą?
Jakie książki podsuwać współczesnym dzieciom, by odpowiedzieć na ich potrzeby? Jakie książki mogą być pomocne rodzicom, bibliotekarzom i edukatorom w prowadzeniu niełatwych rozmów?

Na te pytania odpowiedzi szukać będą eksperci specjalizujący się nie tylko w dziecięcej literaturze, ale też od lat wspierający rozwój dziecka.

W panelu wezmą udział m.in. - Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz (Członek Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka), Małgorzata Węgrzecka (redaktor naczelna magazynu „Świerszczyk”), Monika Hałucha (wiceprezeska Polskiej Sekcji IBBY), Iwona Zabielska (red. naczelna magazynu Newsweek Psychologia Dziecka), Martyna Chuderska (dziennikarz Polskiego Radia Dzieciom) oraz najpopularniejszy autor książek dla dzieci - Grzegorz Kasdepke.

Panel poprowadzi: Agnieszka Karp-Szymańska, prezes Grupy Czas Dzieci, dyrektor Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.

Partnerem merytorycznym panelu jest Newsweek Psychologia Dziecka

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 5+

Kiedy pan i pani Kaczka decydują się adoptować jajo, nie spodziewają się żadnych problemów. A jednak. Junior, który wykluwa się z jaja, zupełnie nie przypomina rodziców. Jest… krokodylem.
Któregoś dnia Junior orientuje się, że zupełnie nie jest podobny do państwa Kaczek i postanawia odszukać swoich prawdziwych rodziców. Towarzyszy mu napotkana po drodze Jaszczurunia.
Wszystkie książki Marty Guśniowskiej są mądre i wzruszające. Ta opowiada o potędze marzeń i poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Wilga

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 7+
Prowadzenie: Katarzyna Stoparczyk

Czy zastanawialiście się kiedyś, na czym polega przygoda? W dodatku taka sprzed wielu lat – gdy telefony komórkowe oraz Internet były raczej częścią książek science fiction niż prawdziwego życia? Wtedy tylko doprawdy odważni ludzie mogli pozwolić sobie na poznanie obu kontynentów amerykańskich.

Tacy właśnie byli państwo Halikowie – pełni pasji i odwagi. Z całą pewnością też zupełnie inaczej rozumieli amerykański sen, niż współcześnie o nim myślimy. Na naszym spotkaniu dowiemy się, jak przeżyć ponad 4 lata w ciągłej i niebezpiecznej podróży oraz kim naprawdę był Tony Halik.

Takie oraz inne pytania zadamy Mirosławowi Wlekłemu, autorowi najsłynniejszej biografii tego polsko-argentyńskiego podróżnika.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Agora dla dzieci.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - stoisko Norwegii nr 117 (Sala Marmurowa)
Wiek: 7+

Na spotkaniu z norweską ilustratorką Kristin Roskifte poznamy fragmenty jej niezwykłej książki obrazkowej „Wszyscy się liczą” i przyjrzymy się ludziom. Tym w książce i tym wokół nas. Zastanowimy się, o czym myślą, co czują i co właśnie przeżywają, odkryjemy ich duże i małe sekrety. Porozmawiamy o tym, że każdy jest inny, każdy ma własną, wyjątkową historię i nikt nie jest ważniejszy od innych – i że każdy jest częścią naszego wspólnego świata.
A potem ruszymy do kreatywnej zabawy!

Wydarzenie w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 7+

Dobry kryminał zawsze musi zacząć się od intrygi i zbrodni. Im bardziej oryginalny motyw sprawy, tym lepiej! Na naszym spotkaniu porozmawiamy o kilku motywach, tj. strupek, aniołek, drabinka lub żeberko.

Co je łączy? Oczywiście – koronkowa robota! Bądźcie z nami koniecznie, bo nie omieszkamy zapytać naszego gościa jak i dlaczego umieszcza się akcję powieści detektywistycznej w miejscowości znanej z robótek ręcznych i co do tego wszystkiego mają karatecy i koronczarki!

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Literatura.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 8+

Jak kąpano się w starożytności, a jak w średniowieczu? Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Co miał w nosie doktor dżuma? Co ma pijawka do depilacji? Czy makijaż może zabić?

Podczas spotkania z Piotrem Sochą, autorem książki „Brud”, poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań na temat brudu i czystości. Piotr Socha zabierze nas w cuchnącą podróż przez różne epoki i kontynenty i porozmawia z nami o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną. Opowie też o dekoracyjnych perukach rodem z Wersalu i zaprosi do wspólnego tworzenia: każdy z uczestników przygotuje własną perukę i ją przymierzy – sprawdziwszy wcześniej, czy nie zalęgły się w niej pchły albo myszy!

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry.

Zarezerwuj

Miejsce: Pawilon Edukacyjny „Kamień”, Wybrzeże Puckie 1
Wiek: 8+

Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie, w wyjątkowym miejscu…

Czy wiedzieliście, że Wisła jest rzeką wyjątkową i że płynie przez cały nasz kraj?
O tym, jakie legendy łączą się z tą rzeką, o jej historii, ale też o tym jakie zwierzęta można spotkać nad Wisłą opowie Wam autorka książki- Joanna Angiel - na co dzień wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim.

Jeśli pogoda dopisze - przekonacie się na własne oczy jak pięknie jest nad Wisłą!

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 9+

Zapraszamy w podróż do świata skandynawskich mitów, legend i baśni, gdzie trolle mogą się okazać przyjazne, za to ludzie bardzo wrodzy. Gdzie niedźwiedzie mówią, a węże morskie są postrachem wód!

Pewnej nocy do domu uwielbiającej tajemnice i opowieści o dalekich stronach dziewczynki trafia dziwny gość. Zabiera Sonję do niebezpiecznej i niezwykłej krainy…
Za sprawą magii bohaterka trafia do miejsca, które w niczym nie przypomina współczesnej Norwegii, ale nosi je w swoim sercu każdy, kto kiedykolwiek doświadczył wpływu świateł Północy.

Rozpocznij z nami przygodę pełną potworów, wikingów i walki o dobro.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem EGMONT.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 9+

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego przeniesiemy się wprost do Lasu Kabackiego, w którym sprawdzimy co słychać u „Dzika Dzikusa”, a także jego nowej przyjaciółki – „Świny Malwiny”.

Przewodnikiem będzie nie kto inny, jak twórca tych wspaniałych postaci, czyli Krzysztof Łapiński. Opowie nam o tym, jak łączyć urok z naprawdę niełatwymi tematami, a także jak zwierzęta mogą uczyć nas tolerancji.

Dodatkowo uporamy się z pewnymi przyrodniczymi stereotypami i przypomnimy sobie co znaczy słynne powiedzenie: „Nie karmimy trolla”!

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Agora dla dzieci.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 9+
Prowadzenie: Karolina Oponowicz

Na tym spotkaniu zabierzemy Was w podróż! W dodatku nie byle jaką! Czy zastanawialiście się, dokąd najdalej na Północ można dolecieć samolotem rejsowym? Otóż na wyspę Spitsbergen, o której nieco chcielibyśmy Wam opowiedzieć!

Naszym gościem będzie specjalistka w tej dziedzinie – podróżniczka, autorka reportaży, a teraz także niesamowitych książek dla młodzieży – Ilona Wiśniewska.
W rozmowie zachwyci Was opowieściami o zwyczajach, przyrodzie oraz tajemnicach, które skrywa w sobie ta niesamowita norweska wyspa!
Dajcie się porwać w mroźną przygodę!

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Agora dla dzieci.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 9+

Młodzi czytelnicy będą mieli okazję poznać Martynę Wojciechowską, Simonę Kossak, Aretę Szpurę, Izabelę Czartoryską i wiele innych kobiet.

Od malarek, działaczek społecznych po neurobiolożki i youtuberki – każda historia pozwala uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Najlepszym przykładem jest nasza gościni – Sylwia Chutnik, której udaje się zachować autentyczność i podążać swoją własną drogą.
Spotkanie dla młodych indywidualistów ale także dla tych, którzy szukają inspiracji i autorytetów.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Debit.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 9+

Yvette Żółtowska-Darska to nagradzana autorka bestsellerowych biografii sportowców dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania z czytelnikami opowie m.in. o swojej najnowszej książce z serii „Wydarzyło się naprawdę – Ronaldinho”.

„Czarodziej piłki nożnej” to opowieść o chłopcu, który z ubogiej dzielnicy brazylijskiego Porto Alegre trafił na absolutny futbolowy szczyt. Na boisku czarował jak nikt inny, a jego zagrania wzbudzały zachwyt nawet u kibiców rywali.

I to wszystko wydarzyło się naprawdę!

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem SQN.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie - Plac Defilad, Pawilon Norwegii nr 1/E (przed PKiN)
Wiek: 7+

Zapraszamy na rodzinne spotkanie z autorką książki „Wszyscy się liczą”, Kristin Roskifte. Twórczyni opowie o tym, jak i dlaczego powstała jedna z najoryginalniejszych i najbardziej dających do myślenia współczesnych książek obrazkowych. A także o rysowaniu i swoich technikach pracy, o ulubionych bohaterach oraz o wszystkim, o co zechcecie ją zapytać.

Po spotkaniu autorka będzie podpisywać swoje książki.

Wydarzenie w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 5+

Macie wśród przyjaciół kury? Nie? No to teraz to się zmieni! Poznajcie cztery przebojowe przedstawicielki tego gatunku: Augustę, Hildegardę, Belkę i Żanetę, które pewnego dnia wskakują na tylny zderzak samochodu państwa Ogórków.

Kto by pomyślał, że to właśnie u nich odnajdą swój nowy dom? Ale czy rodzina Ogórków, w tym trójka dzieci, będzie gotowa zaprzyjaźnić się z tak nietypowymi gośćmi?
„Kury z grubej rury” to prawdziwa petarda pomysłów, huk humoru i iskrząca inteligencja w jednym!

Cztery kury, pięcioro ludzi i jeden zderzak, czyli książka o porozumieniu pomimo różnic i wartości dystansu do siły przyzwyczajeń w lekkiej formie niepowtarzalnego humoru Justyny Bednarek oraz z niezwykłymi ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Słowne Młode.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 6+

Tytułowe „Dzikusy” to siedmioosobowa rodzina mieszczuchów, która nieoczekiwanie przenosi się z ciasnego mieszkania w zatłoczonym mieście do przestronnego domu na spokojnej wsi. Mama, tata, dziesięcioletnia Julka, sześcioletni bliźniacy Filip i Franek, czteroletnia Zuzia i malutka Gabrysia – muszą szybko przywyknąć do nowego miejsca i nowych, zaskakujących obowiązków.

Dzieci nadal opiekują się podwórkową menażerią, ale też korzystają w pełni ze wspaniałych wakacji. Przy okazji poznają też bliżej sąsiadów, zarówno z pobliskich domów, jak i z miasteczka. Nowi przyjaciele pokazują Dzikusom okolicę oraz uczą ich zabaw, których małe mieszczuchy dotąd nie znały.

Jesteście ciekawi jakich? Zdradzimy na spotkaniu.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) stoisko Grupy Helion, nr 77/78 (2 namioty połączone)
Wiek: 7+

Zapraszamy na spotkanie z Urszulą Młodnicką – współautorką książek o Pinku, którego pokochały tysiące dzieci. Będziemy na Was czekać z pinkowymi breloczki, zakładkami do książek, plakatami, kolorowankami i naklejkami.

Będzie też okazja do rozmowy z autorką, zakupu książek w promocyjnych cenach i zdobycia pięknej dedykacji. Do zobaczenia, będziemy na Was czekać wraz z Pinkiem i jego przyjaciółmi:) Przybywajcie wraz dziećmi!

Ps. Najnowszą książka "Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku! Książka o relacjach z rówieśnikami dla dzieci i rodziców trochę też" została w tym roku nominowana do Bestsellerów Empiku, a pierwsza to absolutny rynkowy bestseller.

Do zobaczenia, czekamy na Was😊

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie - Plac Defilad, spotkanie przy stoisku Wydawnictwa Dwie Siostry (56-57)
Wiek: 7+

Myślisz, że wiesz o Warszawie już wszystko? Zobaczymy!
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 7–10 lat na rodzinną grę miejską śladami warszawskich legend, ciekawostek i znanych postaci.

Co łączy Warszawę z rybami?
Jak trafić do podziemnego kociego miasteczka?
Czy warszawska syrenka naprawdę była piękna?
Gdzie można znaleźć podróżujący pomnik?
Razem z Klaudia Kozińską, ilustratorką książki „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci” pobawimy się w detektywów, artystów i kartografów i postaramy się znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych interesujących pytań dotyczących stolicy i okolic.

Zapraszamy do zapisów przez formularz kontaktowy: https://forms.gle/C698TB21VgKzvFWF9
Na podany przy zapisie adres mailowy wyślemy wiadomość z potwierdzeniem udziału lub wpisania na listę rezerwową do dnia 20 maja br.

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 8+

Dwa nowe tytuły dla wielbicieli komiksu. „Delisie” zachwycą łasuchów i koneserów kulinarnych, a „Emilka Sza” ujmie tych, którzy potrafią: „doceniać to, co inne i odmienne. Jest rzadkim przykładem polskiego komiksu, którego bohaterowie to osoby z niepełnosprawnościami: Natalia nie widzi, Emilka nie mówi, ale nie przeszkadza im to w przyjaźni, stanowią zgrany duet i uzupełniają się nawzajem”.
Wciąż wpadają w nowe, przedziwne kłopoty. Ten komiks to mieszanka absurdalnego humoru z czułą opowieścią o relacjach międzyludzkich. Pokazuje, że świat można też postrzegać w nietypowy, niekonwencjonalny sposób.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem EGMONT.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 4+

Świat za progiem własnego pokoju jest pełen niespodzianek i dziwnych, arcygroźnych domostworów. Czasem huczą i wsysają wszystko wokół, niekiedy zieją chłodem albo przeżuwają i ciumkają godzinami to, co wpadnie im do paszczy. Warczą, buczą i hurgocą po całym mieszkaniu.

ARCYGROŹNE DOMOSTWORY to seria komiksów przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Seria o spotkaniu z czymś, co fascynuje i zachęca do zabawy, ale zabawką nie jest i może się okazać nieprzyjazne. Na szczęście wszystkim udaje się wyjść cało z kłopotów.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Druganoga.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 7+
Prowadzenie: Krystian Hanke

W żartobliwy sposób postaramy się udowodnić, dlaczego tata jest niezastąpiony! Wszyscy wiedzą, że mama jest niezbędna, ale przecież tata też rozwiązuje problemy, załatwia sprawy, tyle że robi to zupełnie inaczej.
Powiedzmy, że w sposób zupełnie niestandardowy… Widać to najwyraźniej, gdy zostaje sam na sam z dzieckiem i musi sobie poradzić.

Uśmiechacie się na wspomnienie takich sytuacji? My też! Nie musimy Was więc przekonywać, że będzie to najśmieszniejsze spotkanie na całych targach.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa.

Zarezerwuj

Miejsce: Targi Książki w Warszawie (PKiN i Plac Defilad) - Sala Sienkiewicza
Wiek: 7+

Czy wiecie, czym są symbole? Jak je odnajdywać i korzystać z ich niesamowitej mocy?
Koniecznie przyjdźcie na nasze wydarzenie, na którym pokażemy Wam, że czasem najmniejsza iskierka wystarczy, aby podsycić wiarę, pewność siebie i przezwyciężyć chwilowe trudności!

W dodatku z radością podejmiemy tematy Wam bliskie, tj. technologie, plany na przyszłość oraz relacje rówieśnicze i międzypokoleniowe.

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Sto Stron.

Zarezerwuj

ZE WZGLĘDU NA STAN ZDROWIA PANI TERESY WILBIK, WYDARZENIE ZOSTAŁO ODWOŁANE.
ODBIÓR NAGRÓD PO OSTATNIM FESTIWALOWYM SPOTKANIU NA TARGACH KSIĄŻKI W WARSZAWIE W SALI SIENKIEWICZA.

Miejsce: Teatr Rampa
Wiek: 7+

Z dumą i radością zapraszamy Was całymi rodzinami na specjalne spotkanie z mistrzynią ilustracji, na której twórczości wychowuje się kolejne pokolenie.

W czasie spotkania rodzice przeniosą się w czasie i mamy nadzieję, zabiorą ze sobą też dzieci, by pokazać, jak ciekawe było dzieciństwo w czasach bez tak dużej ilości elektronicznych urządzeń. Przeniesiemy się do czasów, w których zwyczajne przedmioty miały w sobie moc budzenia wyobraźni, a przed dziećmi każdego dnia stawały nowe wyzwania i przygody.

W programie czytanie, oglądanie, słuchanie i zgadywanie no i nagrody! Oczywiście! Przecież to finał Festiwalu, więc wszystkie dzieci wyjdą z książkowymi upominkami!

Zarezerwuj

Szczegóły Festiwalu
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram