Czwartek
  • 14 lipca 2022 16:30 - 19:30
    Ostry Dyżur Literacki w Cafe Księgarni Vademecum

    Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7
    Wiek: b.o.

    Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

    Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana i gromadząca tłumy akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

    Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

    Młody Poszukiwaczu Przygód!

    Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!

    Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2022 r.

Piątek
  • 15 lipca 2022 19:00 - 20:30
    Inauguracja festiwalu - Męskie czytanie na Okręcie ORP Błyskawica

    Miejsce: Okręt Muzeum ORP Błyskawica, al. Jana Pawła II 1
    Wiek: 6+

    Tym razem legendarny niszczyciel, najprawdziwszy okręt bojowy, będzie miejscem czytania, a jedyna walka jaka będzie miała miejsce, to ta o przekonanie młodego człowieka, że książki mogą być równie fascynujące, jak nowe technologie, a czytanie wcale jeszcze nie odchodzi do lamusa. W tej niełatwej misji weźmie udział dowódca okrętu ORP Błyskawica, czytając fragmenty książek mówiących o prawdziwej odwadze!

    Zaraz po tym goście festiwalu zostaną zaproszeni na specjalne oprowadzanie.

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

Sobota
  • 16 lipca 2022 12.00 - 12.50
    „Literacka rozgrzewka z Zulą” – warsztaty z elementami jogi dookoła książki „Zula i sprytna mucha”

    Miejsce: Plener Literacki w Gdyni - Muszla Koncertowa
    Wiek: 4+

    Zarezerwuj

    Dzień należy wystartować z przytupem! Dlatego też rozpoczynamy zastrzykiem energetycznym! Naładujmy wspólnie baterie na cały dzień wspólnie z Zulą i sprytną muchą. To znakomite specjalistki, które o jodze wiedzą wszystko! Już teraz uchyliły rąbka tajemnicy i zdradziły nam, co wspólnego mają ze sobą pies z głową w dół i wschodzący księżyc. To pozycje z jogi, które wspólnie przetestujemy! Nie zabraknie oczywiście także innych aktywności oraz dawki świetnej literatury! Bądźcie z nami koniecznie!

    Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Debit.

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

  • 16 lipca 2022 10:30 - 12:30
    „Detektywi na wakacjach” – gra terenowa z udziałem autorki serii „Tuba i Patefon” - Katarzyny Ryrych

    Miejsce: Muzeum Marynarki Wojennej
    Wiek: 8+

    Zarezerwuj

    Tuba i Patefon to dwójka przyjaciół, chodzą do jednej klasy, mieszkają w jednej kamienicy i mają kompletnego bzika na punkcie Sherlocka Holmesa.
    Wszędzie dopatrują się tajemnic i zagadek do rozwiązania. Jeśli Wy też lubicie tropić niewyjaśnione historie, szukać śladów i łączyć z pozoru oderwane od siebie fragmenty zagadki, nie może Was zabraknąć w naszej grze… Tym bardziej, że od tej misji zależy Wasza kariera detektywa.

    Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Wilga.

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

  • 16 lipca 2022 13:00 - 16:00
    „Gdyńscy milusińscy” – czyli impreza dedykowana zwierzakom zamieszkującym Gdynię!

    Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni
    Wiek: 7+

    Zarezerwuj

    Na pewno pomyśleliście w tej chwili o kotach, psach, może nawet chomikach, ale… ale… Nie zapomnijcie o dzikach, liskach, meduzach i wielu innych. Podobno wybrzeże gdyńskie odwiedza czasem nawet ośmiornica! W każdym razie, na imprezie już się zapowiedziała.

    My jesteśmy ciekawi – jakie jest wasze ulubione zwierzę, które kojarzycie z Pomorzem? Czy to konik morski, rybki, a może zwierzę zupełnie z wodą niezwiązane? Dobrym skojarzeniem jest także pies, który uwielbia biegi przełajowe po plaży oraz kot, który jest dumnym mieszkańcem Trójmiasta!

    Kogo Wy określilibyście pupilem Gdyni? Koniecznie na spotkanie przynieście przygotowany przez Was portret zwierzaka! Dla każdego młodego artysty przewidzieliśmy upominek!

    13:00 - 13:30 – Odwiedziny Ośmiornicy Zośki

    Bohaterka książki Katarzyny Boni jest młodą, ciekawską ośmiornicą, która żyje w Rafie Koralowej, w pobliżu słonecznej Zatoki. Kupuje muszle w sklepie kolonialnym i słucha opowieści Pana Gołoskrelka o świecie. Co prawda, ten ostrzega Zośkę przed płycizną i lądem, na którym żyją ludzie, ale to tylko podsyca ciekawość ośmiornicy, która… wybiera się do Gdyni, by poznać ludzkie dzieci 🙂 Podobno są absolutnie niesamowite!

    Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Agora.

    13:30 - 15:00 – „Prawdziwi przyjaciele” – czyli Malutki Lisek, Wielki Dzik i Berenika Kołomycka zapraszają na warsztaty plastyczne

    Z pewnością wiecie, czym jest przyjaźń. To coś takiego, od czego robi się ciepło i miło, a wszystkie strachy i smutki po prostu znikają. Otóż właśnie takimi przyjaciółmi są Malutki Lisek i Wielki Dzik i pomimo tego, że bardzo się od siebie różnią, za nic na świecie nie zrezygnowaliby z czasu spędzonego razem. Berenika Kołomycka w komiksowych dymkach zamieściła to, co stanowi o istocie przyjaźni.
    Właśnie do księgarń trafia najnowszy tom przygód zwierzaków, bo przyjaźń wcale nie jest nudna, a czasami napotyka wyzwania! Na szczęście zawsze wszystko dobrze się kończy.

    Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Egmont.

    15:15 - 16:00 – „Meduzy na tarasie” – czyli morskie warsztaty oraz wernisaż prac dzieci

    Na pewno widzieliście kiedyś meduzę. Na pewno byliście kiedyś na wystawie, może nawet wernisażu czyli otwarciu wystawy…. No dobrze, to poszło łatwo!
    A teraz trudniejsze pytanie: Czy byliście kiedyś meduzą? A czy meduzy bywają na wernisażach? Nie jesteście pewni? 😉
    Po raz kolejny przekonamy Was, że na naszym festiwalu wszystko może się zdarzyć!

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

Niedziela
  • 17 lipca 2022 11:00 - 11:50
    „Przyganiał kocioł garnkowi” – czyli dlaczego zapominamy jak to jest być dziesięciolatkiem – spotkanie z Jackiem Galińskim, autorem książki „Pawełek i cała reszta”

    Miejsce - Plener Literacki w Gdyni - Scena Główna
    Wiek: 9+

    Zarezerwuj

    Na to spotkanie koniecznie przygotujcie paczkę chusteczek – gwarantujemy będziecie płakać ze śmiechu! Poznajcie Pawełka, rezolutnego 10-latka, który swoim poczuciem humoru powali na kolana każdego! W dodatku przedstawi nam świat ze swojego punktu widzenia. Wspólnie zastanowimy się, czy z wiekiem zmienia się jego postrzeganie. Zapytamy o to rodziców, dzieci, a także samego autora – Jacka Galińskiego. Tym razem autor serii dla dorosłego czytelnika o Zofii Wilkońskiej zabierze nas w świat problemów współczesnych nastolatków i pokaże jak maszerować przez życie z uśmiechem na ustach. Nie może Was zabraknąć!

    Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Mięta.

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

  • 17 lipca 2022 12:00 - 12:50
    „Impro literackie” – czyli zabawy literacko-muzyczne z Kasią Huzar-Czub

    Miejsce: Plener Literacki w Gdyni -Muszla Koncertowa
    Wiek: 3+

    Zarezerwuj

    Autorka od lat jest przewodniczką dzieci po pięknym świecie muzyki. To dzięki niej dowiadują się, że „glisando” to nie odmiana gąsienicy, a „ostinato” nic nie ma wspólnego z ostem. Z ostatnich książek poznacie Fryderyka Chopina oraz Henryka Wieniawskiego z zupełnie innej strony… Mistrzowie, przecież też kiedyś byli dziećmi, a ich zdolność do improwizowania przejawiała się, jakby to delikatnie ująć, nie tylko w muzyce 😉

    Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem PWM.

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

  • 17 lipca 2022 14:00 - 15:00
    Pokaz animowanych filmów krótkometrażowych

    Miejsce: Muzeum Emigracji
    Wiek: 5-9

    Zarezerwuj

    Zapraszamy na pokaz filmowy, podczas którego zobaczycie:

    Jak pokonać strach?
    (Comment j’ai vaincu ma peur des humains)
    reżyseria i scenariusz :Helene Ducrocq
    Francja, 2020
    9 min.

    Kiedy sympatyczna pajęczyca zbliża się do kresu życia wraz ze swoim najlepszym przyjacielem – muchą, zastanawiają się nad podróżą do Nowego Jorku. Wymaga to odwagi, której zawsze jej brakowało. Czy znajdzie ją w sobie teraz?

    Wilczek
    (Lupin)
    reżyseria: Helene Ducrocq
    scenariusz: Pierre-Luc Granjon
    Francja, 2020
    11 min.

    Młody wilczek po raz pierwszy sam wychodzi z bezpiecznej norki. Zagubiony znajduje schronienie w ogrodzie, gdzie znajdują go dzieci myśliwego. Odważne rodzeństwo postanawia pomóc maluchowi i zabiera go do domu.

    Zolemia
    (Zolemia)
    reżyseria: Nina Samanishvili
    scenariusz: Ketevan Janelidze, Nina Samanishvili
    Gruzja, 2021
    9 min.

    Czy zebra nadal jest prawdziwą zebrą, jeżeli nie ma czarno-białych pasków? Wizyty u lekarza, kontakt z innymi zwierzętami, eksperymenty z farbą przekonują ją, że najważniejsze to poznać swoje mocne i słabe strony.

    Z deszczu do babci
    (Maman Pleut des Cordes)
    reżyseria: Hugo de Faucompret
    scenariusz: Lison D’Andréa, Hugo De Faucompret
    Francja, 2021
    30 min.

    Jane zostaje wysłana na święta do babci. Pomimo wcześniejszej niechęci, przekonuje się, że czasem warto otworzyć się na nowe doświadczenia oraz innych ludzi. Nietypowe święta okazują się bowiem być pełne niespodzianek i przygód.

    Pokazy filmów festiwalowych odbywają się w ramach Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB 2022

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

  • 17 lipca 2022 14:30 - 15:30
    „Jak powstaje film?” – warsztat animacji poklatkowej

    Miejsce: Muzeum Emigracji
    Wiek: 5-9

    Zarezerwuj

    Zastanawialiście się kiedyś jak powstaje film animowany? Skąd wzięła się animacja i kto ją wymyślił? Serdecznie zapraszamy na warsztat, na którym zdradzimy tę tajemnicę! Mało tego! Sprawdzimy jak sami poradzilibyśmy sobie jako początkujący reżyserzy oraz stworzymy samodzielnie animację poklatkową - wkładając w zwykły obrazek nieco życia!

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

  • 17 lipca 2022 15:00 - 17:35
    Projekcja filmu „Za duży na bajki” z udziałem Agnieszki Dąbrowskiej, autorki scenariusza i książki pod tym samym tytułem

    Miejsce: Muzeum Emigracji
    Wiek: 8+

    Zarezerwuj

    Pobudzająca wrażliwość opowieść o chłopcu, który musi stawić czoła trudnym tematom, dzięki czemu robi wielki krok w dorastanie i pokazuje, że #DzieciMajaMoc.

    Historia opowiedziana jest językiem zrozumiałym i atrakcyjnym dla współczesnych dzieciaków, jej młodzi bohaterowie walczą o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym, a na drodze do zwycięstwa, pasja do gier komputerowych okazuje się nie mniej ważna niż siła przyjaźni i miłości.

    W rolach głównych dziecięce odkrycia aktorskie: Maciej Karaś, Patryk Siemek i Amelia Fijałkowska, a partnerują im Karolina Gruszka, Dorota Kolak oraz Andrzej Grabowski. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i koprodukowany przez Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

    Reżyseria: Kristoffer Rus
    Scenariusz: Agnieszka Dąbrowska
    Producent: Mikołaj Pokromski
    Gatunek: Familijny

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

  • 17 lipca 2022 14:00 - 17:00
    Ostry Dyżur Literacki w księgarni w Muzeum Emigracji

    Miejsce: Księgarnia w Muzeum Emigracji, ul. Polska 1
    Wiek: b.o.

    Drodzy Rodzice, Dziadkowie!

    Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana i gromadząca tłumy akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

    Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

    Młody Poszukiwaczu Przygód!

    Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko Cię swędzi, oczy same Ci się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki!

    Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2022 r.

  • 17 lipca 2022 17:00 - 18:00
    Uwaga tu straszy! – warsztaty dla Młodych Tropicieli Duchów

    Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7
    Wiek 6-106 lat 😉
    Prowadzi ilustratorka książki "Nie wszystko o straszeniu, Przewodnik dla Młodych Tropicieli Duchów w Polsce" - Aleksandra Lisek

    Zarezerwuj

    Ponure ruiny zamku odstraszają przypadkowych turystów. Wiekowe drzewa w okalającym go parku pochylają się złowrogo nad zbłąkanymi duszami. Zimne, nieprzyjazne mury nie zachęcają przeciętnego spacerowicza do odkrywania nieznanego, o nie! Straszne potrafią być nie tylko zamki, ale również opuszczone kopalnie, podziemia zabytkowych stuletnich kamienic, monumentalne kościoły, a czasami nawet miejski rynek... Takie miejsca bowiem najchętniej na swoje wędrówki wybierają duchy. Pojawiają się w dawnych włościach w dzień, spacerują o zmierzchu i nocą, najlepiej podczas księżycowej pełni. A gdy już ktoś się na ducha natknie, uprzejmie jest na powitanie krzyknąć "ratunku!"

    Duchy uwielbiają, gdy się ich boimy. Choć trochę. Tak ciut-ciut.

    Dreszczyk emocji nie przeszkadza jednak prawdziwym śmiałkom w tropieniu nieziemskich zjaw. To oni odwiedzają słynące z nich okolice, przychodzą niestrudzenie w nocy, z latarkami, skradają się cichutko, rozglądają uważnie wokół siebie i... jeśli mają szczęście, duch się im ukazuje. A jeżeli jeszcze krzykną "ratunku!", on (albo ona, bo wielu miejsc pilnują białe damy!) postraszy i wszyscy wracają zadowoleni. Duch, bo przecież spełnił swój podstawowy obowiązek straszenia, i odważny tropiciel duchów, bo przeżył niesamowitą przygodę, o której będzie długo pamiętać i opowiadać.

    Gotowi, by stawić czoła strachom i wyruszyć na emocjonujące poszukiwanie zjaw, fantomów, widziadeł...? Przyjdźcie koniecznie na nasze spotkanie i przekonajcie się jak znaleźć ducha!

    Wydarzenie zorganizowane we współpracy z wydawnictwem Helion.

    Zarezerwuj

    W przypadku problemów z rezerwacją, prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram